Події

Поема «Зорі назустріч» в авторському виконанні

Поема «Зорі назустріч» в авторському виконанні

У 2000 році в київській студії «Комора» був здійснений запис поеми «Зорі назустріч». Олександр Коротко прочитав п’ятнадцять розділів, поклавши початок звучанням своїх віршів в авторській інтерпретації. У поеми «Зорі назустріч» щаслива доля: в першій редакції вона вийшла в московському журналі «Еліта Росії», потім – окремою книжкою з передмовою Андрія Вознесенського, розділи поеми входили до складу наступних віршованих збірок Олександра Коротко, автор не раз читав вибрані розділи на поетичних вечорах та інших виступах, поема лягла в основу вистави «Квартал небожителів» київського Театру на Подолі, яскраві образні тексти віршів поеми із задоволенням читає зі сцени Сергій Юрський.

Равенство

Метр, в шапке набекрень, забивал козла с похмелья. В колыбели революций чахла гордая сирень. На печи сидел Емеля, день вчерашний сторожил. Дездемону зря душили. Проституции заря занималась над страною. Все, кому не лень, грешили. Были ближе всех к закону те, кто шёл от фонаря. Партячейку распустили. Но забыли про инстинкт. Вот тогда-то все запили. Ленин лишь не пил один

Поетичний альбом «Уздовж тиші»

Вперше для широкого загалу вірші Олександра Коротко прозвучали у виконанні Народного артиста Росії Сергія Юрського в 2002 році, коли московська компанія «книжник» та її керівник Ольга Кулешова слідом за випуском аудіоальбомів, де відомі артисти читали вірші поетів Срібного століття, запланувала вихід альбому поезії Олександра Коротко «Уздовж тиші». Ось що сказав тоді про цей проект і роботу Сергія Юрського автор віршів: «Він підійшов до роботи як дуже зріла людина і зробив дві речі. Вражають – простота викладу і божевільна внутрішня концентрація. Юрський тут вирішив головну задачу, йому вдалося висловити основну рису моєї поезії – відстороненість ». А ось слова Сергія Юрського: «Наша співпраця з Олександром почалась досить давно. Ми з моїми друзями стали записувати на диски слова Єсеніна, Маяковського, Пастернака, Мандельштама, далі виник в нашому списку поет Коротко. Я вперше тоді познайомився з його творчістю ». Сергій Юрський записав для альбому вибрані вірші Олександра Коротко, які сам відібрав і визначив порядок їх розташування. Поруч з віршами звучить фортепіанна музика Сергія Рахманінова у виконанні Дмитра Рацер.. Сергею Юрскому Нахлобучив усталость, нежную, щемящую душу, на венценосную голову, ты входишь нищим патрицием, восторженным трагиком, на подмостки, и начинается жизнь лицедея, испуганного временем, колокольным звоном минут, пророчащих бесстыжие овации, не нужные ни зрителям, ни тебе.

Поема «Авраам та Ісаак» в авторському читанні записана в Єрусалимі

19 квітня 2008 року, в суботу, в перший день свята Песах, єрусалимське радіо «Река» транслювало передачу Йоссі Тавор «Авраам та Ісаак» з циклу «Запрошення до читання». Слухачі цього російськомовного радіо в різних країнах світу познайомилися з новим твором Олександра Коротко – поемою «Авраам та Ісаак», яка прозвучала в авторському читанні з коментарем Йоссі Тавор і майстерно підібраним музичним рядом.

«Духовная близость и генетическая память нередко приводят к тому, что судьбы и переживания библейских героев воспринимаются творческой личностью как органичная часть его собственной судьбы, его личных переживаний. Так воспринял и историю жертвоприношения Исаака украинский поэт, еврей Александр Коротко, автор поэмы «Авраам и Исаак», к созданию которой он шёл долгим и сложным путём. Александр Коротко повествует историю жертвоприношения Исаака через призму видения современного человека, знакомого с многовековыми скитаниями и страданиями нашего народа, который, несмотря на все трагедии, выпавшие на его долю, продолжает верить в высшее предназначение быть преданным заветам Творца». Йосси Тавор

Вірші Кримського цикла, прочитані автором

У Олександра Коротко чимало віршів присвячено Криму, з яким пов’язано багато сторінок його біографії. У 2002 році вийшла поема «Бахчисарай»; значне число віршів опубліковано в книгах «Мовчазні пісні» і «Я не жив на землі». У 2006 році стартував культурологічний проект, який з’єднав авторське читання віршів про Крим, про найбільш енергетичні та містичні місця цієї древньої землі, з відеоматеріалом. В результаті створені та розміщені на сайті та порталі YouTube три невеликі фільма – «Бахчисарай», «Караїмське кладовище», «Чокрак». В роботі наступні: «Тарханкут» та «Біла скеля». Запис віршів в авторському читанні здійснений в Києві, музичний ряд до фільмів запропонував сам автор. Вірші цього циклу написані за враженнями від поїздок Олександра Коротко по Криму. ЧОКРАК Пусть солнце свой зрачок горящий достанет из глазницы неба и положит чуть в стороне от крымских гор. Так начинается Чокрак, чужое озеро, пустыня, опустошенья торжество, истерзанная суть солёных губ, не говорящих о жажде памяти немой. Бескрайняя истерика любви в горизонтальной плоскости бескровной карты прозябанья, где всё величие от страха, от невозможности вернуться и ощутить себя младенцем, вскормлённым грудью пустоты. ТАРХАНКУТ Обрыв небесной выси, в полях бескрайних море, изрытые ветрами стога овечьих скал, кровосмешение и радости и горя я в этом крае отыскал. Соленой правдою седой врываются в кварталы зрачков ночных смятение и ужас, зажатые в теснины бытия, и вдохновения покой потуже затягивает пояс страха, и черной осени печать вторгается безумным Бахом, и остается лишь молчать и быть отшельником, монахом и ощущать себя пылинкой сгорбленной, а лучше, прахом. БЕЛАЯ СКАЛА Невидимые ангелы в одеждах белых назвали плоть духовную свою скалой, и обезумело пространство переселением, вторжением в неукротимую любовь к непониманию поступка. Давай подъедем, подойдём, ты видишь, как сгорает солнце в закатном вареве минут, и в этот час спеши постичь не суть явлений, а тревогу, смятение проснувшейся души. Такая местность не под силу ни миру бытия, ни зрению, застывшему в пути земных невзгод. Верни глазам другую радость и прикоснись к своей мечте рассудком, брошенным на произвол судьбы.