Categories: Есе

Предтеча неминучого

Маяковський жив у страшні часи. Здавалося, що футуристи створювали нове мистецтво, а насправді вони руйнували старе. Та як розбити те, що не б’ється, спалити те, що не горить? Не горить тільки те, що саме є вогнем, Б-жою іскрою, яка і до цього дня осяює ранню поезію Маяковського.

«Я знаю — город будет, я знаю — саду цвесть…» Його поезія — це місто-сад, не райське, правда, а де ви бачили рай на землі? Сад Маяковського цвіте й цвіте, не знаючи ні зими, ні осені.

Поряд із Маяковським і сьогодні живе Велимир Хлєбніков, з іншого боку вулиці куражиться й буянить Сергій Єсенін, дещо на віддалі — Франсуа Війон, Шарль Бодлер та Артюр Рембо. Великі поети приходять не з минулого, а з майбутнього. Володимир Маяковський топив розпечену лазню революції і вибрав Меєрхольда собі в герої. Він Дон Кіхотом став в його очах, лишень у чорному, а Санчо Панси дух у Малевича вселився, він декорації писав. З містерії все почалося, містерією і скінчилося.

Маяковський, предтеча неминучого, на чорному тлі розрухи червоним голосом трибуна кидав у натовп пайкові сюжети революції. У жовтій кофті гучної слави він ішов до свого заходу сонця, як сонце до затемнення.

Талант — як дар, відміряний йому Всевишнім рукою щедрою не повною мірою, а з лишком, як випробування, як розплата за всі гріхи століть, за революцію, за божевільне її очікування, за всю безглуздість любові, виплекану на ненависті й крові. Маяковський не був праведником, Іовом, хоча хто зна. Може, зараз він чує і мовчить, лише губи шепочуть без лихослів’я і блюзнірства: я хмара в штанах, втомленою пам’яттю нащадків живлюся і тим живу у пеклі, у раю, та де вже доведеться.

Володимир Маяковський — не лише трагедія особистості, а й жива енергія слова, невгамовний темперамент духу, незрозумілий для нього самого. Ну як зрозуміти незбагненне? Нам не дано наблизитися до нього, і віддалитися неможливо.

AddThis Website Tools
admin

Recent Posts

ChatGPT про новий вірш Олександра Коротка “Давай поділимо навпіл…”

Відгук штучного інтелекта на новий вірш О. Коротка Посилання на вірш “Давай поділимо навпіл…” Цей…

3 тижні ago

“Давай поділимо навпіл…”

* * * Давай поділимо навпіл вид з відкритого вікна, весь мотлох спогадів старих, і…

3 тижні ago

“Край неба, поля край…”

*** Край неба, поля край, діти, співайте — та знайте: на землі тільки Батьківщина —…

3 тижні ago
Новий аналіз вірша Олександра Коротка за допомогою ChatGPTНовий аналіз вірша Олександра Коротка за допомогою ChatGPT

Новий аналіз вірша Олександра Коротка за допомогою ChatGPT

Продовжуємо ділитися аналітичними нотатками штучного інтелекту ChatGPT, який допомагає глибше розглядати смислові шари поезії Олександра…

4 тижні ago